НАЧАЛО Други

Русия заобикаля санкциите и продава петрол на ЕС благодарение на БРИКС

17.07.2023 8:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Русия заобикаля санкциите и продава петрол на ЕС благодарение на БРИКС

Ефективността на санкциите, наложени от САЩ на Русия, изглежда намалява, тъй като президентът Путин се обръща за икономическа подкрепа към страните от БРИКС и Съвета за сътрудничество в Персийския залив. 

В отговор на нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. администрацията на Байдън въведе санкции, но тяхното въздействие беше ограничено.

Въпреки тези санкции Русия намери алтернативни пътища за осъществяване на бизнес с нововъзникващите икономики, използвайки китайския юан като платежно средство. Източните държави предпочетоха да купуват руски петрол на преференциални цени, заобикаляйки използването на щатския долар за трансгранични транзакции.

През юни Саудитска Арабия, член на Съвета за сътрудничество в Персийския залив (ССПЗ), значително увеличи покупките си на руско течно гориво с отстъпка. Преди това през май страната внасяше руски суров петрол, като плащаше с китайски юани и впоследствие го насочваше към Европа. По този начин Русия непряко участва в търговията с Европа, улеснена от другите държави от БРИКС и от Саудитска Арабия, член на ССПЗ.

По подобен начин Индия също се снабдява със значителни количества петрол от Русия на преференциални цени, като използва китайския юан като начин на плащане вместо щатския долар. С възприемането на този подход в международната търговия през последните 18 месеца Индия е успяла да спести приблизително $7 милиарда.

Джасем Мохамед ал-Будайви, който в момента изпълнява длъжността генерален секретар на Съвета за сътрудничество в Персийския залив, изрази готовността на групата да си сътрудничи с Русия под всякакви форми. 

ССПЗ се състои от Саудитска Арабия, Кувейт, Обединените арабски емирства, Катар, Бахрейн и Оман – шест държави, които са богати на петрол и ежегодно изнасят милиони барели за САЩ и Европа.

Близкият изток е свидетел на трансформация, тъй като богатите на петрол държави възстановяват дипломатическите си връзки със САЩ и други западни съюзници. Има индикации, че Саудитска Арабия и ОАЕ може да се присъединят към БРИКС и да приемат новата валута за световната търговия, което може да постави под въпрос господството на щатския долар като световна резервна валута.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Фондовият пазар буквално засенчи печалбите от Биткойн – какво означава това за крипто?

Добрата серия на Биткойн в началото на 2024 г. определено се влоши, поради което все още има опасения, че крипто пазарът ще се сблъска с намаляване на инерцията.

16.06.2024 8:30 2 мин. четене

Инвестиционен гигант купи крипто за $20 милиона по време на спада

В последния ден от работната седмица, 14 юни, пазарът на криптовалути бе засегнат от обширен низходящ тренд, докато всички алткойни достигнаха месечни дъна.

16.06.2024 7:30 2 мин. четене

Криптовалутите ще са гръбнака на AI според бивш директор на Coinbase

Бившият главен технологичен директор на Coinbase и добре известен инвеститор, Баладжи Сринивасан, наскоро сподели своето виждане за бъдещето на криптовалутите.

16.06.2024 6:30 2 мин. четене

Ето колко BNB държи бившият директор на Binance

Gray Wolf Analytics и Forbes извършиха анализ, който разкри, че основателят на Binance Чанпен Джао (CZ), контролира голяма част от BNB, което допринася значително за неговото богатство.

16.06.2024 6:00 1 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.